Kuntavaalit 2021
"Kokoomus sanoo kyllä tekeville ihmisille"
Kunnat ja kaupungit ovat sellaisia, kuin millaisiksi me itse ne teemme. Hyvinvointimme rakentuu sellaista ihmisten varaan, jotka astuvat rivistä eteen, uskaltavat unelmoida, eivätkä pelkää kantaa vastuuta tiukassakaan paikassa. Tule mukaan - me autamme sinua vaalityössä ja kunnallisessa luottamustehtävässä toimiessasi.
Miksi ehdokkaaksi?
Kokoomuksen ajattelun ytimessä on vapaa ja vastuuta kantava ihminen. Luomme edellytyksiä ihmisille olla parhaimmillaan ja elää oman näköistään elämää jokaisen yksilöllisistä lähtökohdista käsin.
Mitä lähempänä ihmistä itseään päätöksentekoa tehdään, sitä herkemmin arki ja asuinympäristö muotoutuvat meille jokaiselle sopiviksi. Siksi tarvitsemme jokaiseen Suomen kuntaan kokoomuslaisia päättäjiä luotsaamaan kuntaa tulevat neljä vuotta. Kokoomuslaiset kuntapäättäjät ovat jo yli sadan vuoden ajan tehneet työtä kotikuntiensa ja -kaupunkiensa eteen.
Tärkeitä päivämääriä
- ehdokashakemusten jättöpäivä: 9.3.2021
- ehdokasasettelun vahvistaminen: 18.3.2021
- ennakkoäänestys kotimaassa: 7. - 13.4.2021
- ennakkoäänestys ulkomailla: 7. - 10.4.2021
- vaalipäivä: 18.4.2021
- tulosten vahvistaminen: 21.4.2021
- valtuustot aloittavat työnsä 1.6.2021.
Lämpimästi tervetuloa Nummelan lentokentälle vihtiläisten Kokoomusyhdistysten toimintapäivään lauantaina 24.10.2020 kello 14-15. .
Kokoomusyhdistykset valtakunnallisesti viettävät toimintapäivää ympäri maata lauantaina 24.10.2020.
Siistimme Lentokentän parkkipaikan ympäristön, nautimme toistemme seurasta ja nautimme hyvät kahvit.
Tervetuloa!